Czym jest joint CBD – czy jest bezpieczny?

Ostatnimi czasy na popularności zyskują produkty określane, nieco enigmatycznym skrótem CBD. Czym właściwie jest CDB, i czy palenie jointów CBD jest bezpieczne? Ten tekst odpowie na te pytania.

Czym jest CBD?

CBD to kannabinoid, czyli związek występujący w roślinach konopnych. Obecnie znamy ponad 80 takich związków z czego najpopularniejszym jest psychoaktywny THC. CBD w porównaniu do THC nie jest psychoaktywny i ma działanie przeciw psychotyczne (nie powoduje odurzenia). Stosowanie go może za to zredukować nasz stres, czy w dłuższej perspektywie pozwolić na zmniejszenie skutków szeregu chorób i schorzeń tj. cukrzycy, depresji czy stanów zapalnych.

Czy joint CBD jest bezpieczny?

Zacznijmy od podstawowej rzeczy. Niezależnie czy palimy tytoń lub susz, nie jest to dla nas najzdrowsze. To co palimy, ulega procesowi zwęglania, w związku z czym powstają m.in substancje smoliste. Dostarczanie ich w dużych ilościach do naszego organizmu może wpłynąć negatywnie na nasz stan zdrowia. Istotne jest tu jednak stwierdzenie „w dużych ilościach”. Co oczywiste, bardzo częste palenie, jest niezdrowe, jednak zgodnie z maksymą Paracelsusa „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”. Możemy założyć, że okazjonalne zapalenie jointa CBD, będzie dla nas bezpieczne. CBD palone, ma takie same właściwości jak i inne jego formy (np. olejek). Jeżeli więc będziemy używać jointów „z głową”, nic, oprócz chwilowego uspokojenia, nie powinno nam „grozić”.

W związku z tym możemy założyć, że jointy mogą być dla nas bezpieczną formą przyjmowania CBD, pod warunkiem, że nie będziemy korzystać z nich za często.