Czym jest koncentrator tlenu i jak działa?

aparat tlenowy

Tlen w ludzkim organizmie odgrywa kluczową rolę. Odżywia tkanki, usprawnia pracę ciała oraz funkcjonowanie mózgu. Jest niezbędny w prawidłowej wymianie gazowej, a jego niedobory mogą skutkować niedotlenieniem tkanek. Prowadzi to do duszności, spadku tolerancji wysiłku, zaburzeń metabolizmu, a w skrajnych niedoborach nawet do śmierci.

Przyczyny niedotlenienia

Przyczyną hipoksemii może być wiele stanów chorobowych. Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), przewlekłe śródmiąższowe choroby płuc, nowotwory układu oddechowego, wady serca i wiele innych. Mogą to być przyczyny nagłe, jak zablokowanie dróg oddechowych przez ciało obce lub wdychanie dymu z toksynami. Brak leczenia niedotlenienia wiąże się ze stopniową śmiercią komórek i licznymi powikłaniami.

Jak może pomóc aparat tlenowy domowy?

aparat tlenowy

Leczenie niedotlenienia jest zależne od przebiegu, przyczyn i nasilenia. Jeżeli nie jest konieczna mechaniczna wentylacja płuc, stosowana jest terapia tlenowa. Wskazaniem do tlenoterapii zwykle jest SpO2 na poziomie mniejszym niż 90-92%. Przenośny koncentrator tlenowy, to urządzenie medyczne, które podaje pacjentowi powietrze o zwiększonym stężeniu tego życiodajnego pierwiastka.

Podstawowy skład powietrza to: azot (78%), tlen (21%), oraz inne gazy (1%). W przypadku niewydolności oddechowej taka ilość tlenu jest niewystarczająca dla człowieka. W aparacie tlenowym powstaje mieszanina, która tworzy tlen medyczny. Koncentrator zasysa powietrze z otoczenia, absorbuje azot i nasyca mieszankę tlenem, zwiększając jego stężenie nawet powyżej 90%.

Komu jest zalecany i jak długo stosować?

Przenośny koncentrator tlenu, może być stosowany w dowolnym miejscu i czasie. Nie należy mylić go z respiratorem, który jest urządzeniem stosowanym wyłącznie w placówkach medycznych, u osób, które nie są w stanie oddychać samodzielnie. Tlenoterapia domowa jest powszechnie zalecana u pacjentów z astmą, nowotworami, chorobami układu oddechowego. Pomaga również osobom chorym na mukowiscydozę, nadciśnienie czy niewydolność krążenia.

Jest to aparat służący do tlenoterapii biernej, a więc u pacjentów świadomych, przy udziale samodzielnego oddechu. Pacjent może w każdej chwili przerwać sesję terapeutyczną.Czas trwania sesji i długość leczenia ustala lekarz, w zależności od schorzenia i potrzeb pacjenta. Ogromną zaletą przenośnego aparatu tlenowego jest możliwość ciągłej pracy, co jest niezwykle istotne przy konieczności dostarczania tlenu podczas snu.