Dlaczego miłorząb dwuklapowy stał się hitem w ziołolecznictwie?

Ziołolecznictwo to w ostatnim czasie bardzo modny kierunek w szkołach policealnych. Dlaczego? Przede wszystkim przez rosnące zainteresowanie naturalnymi sposobami leczenia. Jednym z najbardziej szczegółowo omawianych gatunków roślin na ziołolecznictwie jest miłorząb dwuklapowy.

Historia wyjątkowego drzewa

Miłorząb dwuklapowy przywędrował do Europy z Japonii – i temu właśnie zawdzięcza swoją drugą nazwę: miłorząb japoński. W XVIII wieku zaczęto hodować go w dzisiejszym Królestwie Niderlandów, a konkretnie w Północnej Brabancji, w mieście Utrecht. Szybko odkryto, że drzewo nie tylko pięknie się prezentuje – zaczęto wykorzystywać jego korę oraz liście w leczenie niektórych schorzeń.

Uspokojenie przed snem

Na początku skupiono się na najbardziej zauważalnych właściwościach tego wyjątkowego drzewa. Napary z miłorzębu zaczęto stosować w ramach leczenia bezsenności. Osobom brykającym się z problemami z zasypianiem radzono, by przed snem wypijali szklankę naparu z kory lub liści miłorzębu dwuklapowego. Europejczycy szybko przekonali się, że napar ten pomaga ukoić nerwy, zrelaksować się – i szybciej zasnąć.

Regulacja ciśnienia

Niedługo potem zaczęto spekulować, że wyciągi z miłorzębu japońskiego mają pozytywny wpływ również na układ krążenia. Dostępne wówczas techniki badawcze dowiodły, że rzeczywiście roślina ta pomaga regulować ciśnienie tętnicze krwi. Wraz z postępem technicznym zaczęto zauważać, że nie tylko: napary pomagają również zredukować poziom cholesterolu, a co za tym idzie – spowolnić lub zatrzymać proces rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej.

Antyoksydant z najwyższej półki

Skok w rozwoju medycyny pozwolił na ujawnienie jeszcze jednej bardzo ważnej, prozdrowotnej właściwości miłorzębu dwuklapowego; mianowicie właściwości antyoksydacyjne, a co za tym idzie – antynowotworowe. Co więcej, wyroby z miłorzębu redukują poziom wolnych rodników w organizmie. W dzisiejszych czasach jest to bardzo pożądana cecha, dlatego miłorząb i produkty lecznicze na jego bazie błyskawicznie zyskały na popularności.