Hemoroidy – jak poradzić sobie ze wstydliwym problemem?

Hemoroidy są zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Żylaki odbytu powstają na skutek nieprawidłowości w obrębie guzków krwawniczych, które są naturalną strukturą odbytu. Statystycznie hemoroidy pojawiają się u co 2 Polaka, stanowią nie tylko problem estetyczny (potrafią bowiem wystawać z odbytu) – mogą powodować bolesne dolegliwości podczas wypróżniania się.

Jak można leczyć hemoroidy?

Leczenie hemoroidów polega na przyjmowaniu środków zmniejszających napięcie żył, działających ochronnie na naczynia krwionośne oraz wspomaganie procesów regeneracyjnych w obrębie guzków krwawniczych. Na rynku dostępne są tabletki na hemoroidy, chociażby w ofercie apteki Galen, maści i globulki działające miejscowo.

W początkowym stadium choroby ulgę przynoszą maści i globulki, które blokują dalsze zwiększanie się zmian oraz łagodzą świąd czy dolegliwości bólowe. Tabletki na hemoroidy zmniejszają zastój krwi w krążeniu żylnym i redukują obrzęk – dla uzyskania lepszego efektu można połączyć te metody leczenia.

Domowe sposoby na hemoroidy

Domowe sposoby mogą wspomagać lecenie hemoroidów i na pewno pozwalają na łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. Nie można ich jednak traktować jako jedynej metody leczenia zmian. Nasiadówki z rumianku, kory dębu czy nagietka działają antyseptycznie i przyspieszają procesy gojenia. Doraźnie w celu zmniejszenia obrzęku na chore miejsca można stosować okłady z kostek lodu czy torebki z zaparzonym rumiankiem.

W walce z hemoroidami sprzymierzeńcem jest aktywność fizyczna – warto zrezygnować z siedzącego trybu życia, który sprzyja powstawaniu bolesnych zmian.