Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej?

Wirusy stanowią bardzo powszechną przyczynę infekcji górnych dróg oddechowych. Należy jednak pamiętać o tym, że objawy im towarzyszące mogą być zbliżone do tych, które są następstwem zakażeń bakteryjnych.

Zakażenia wirusowe i bakteryjne


Choć objawy infekcji o podłożu wirusowym i bakteryjnym mogą być zbliżone, ich metody leczenia są zupełnie inne. Dlatego tak ważna dla skuteczności terapii jest wczesna i prawidłowa diagnostyka. Nieprawidłowe rozpoznanie i wdrożenie na przykład antybiotykoterapii w odniesieniu do infekcji wirusowej jest nieskuteczne. Ponadto, może to powodować negatywne konsekwencje, takie jak: zniszczenie naturalnej bariery ochronnej organizmu w postaci flory bakteryjnej czy powstawanie szczepów bakteryjnych antybiotykoopornych. To zjawisko znacznie utrudnia leczenie ciężkich zakażeń bakteryjnych.

Infekcja wirusowa a bakteryjna


Pomocna w rozróżnieniu infekcji wirusowej od bakteryjnej jest dokładna analiza pojawiających się objawów.

Infekcja wirusowa


W przypadku infekcji wirusowej pojawia się wodnisty i bezbarwny katar. Temperatura ciała jest podwyższona ale zwyczaj nie przekracza ona 38,5 stopni Celsjusza. Gardło jest zaczerwienione ale nie występuje wydzielina na migdałkach. Kaszel jest suchy oraz pojawiają się dreszcze, bóle głowy i mięśni, osłabienie oraz brak apetytu. W takiej sytuacji należy podawać leki przeciwwirusowe, takie jak na przykład Groprinosin Forte. Preparat Groprinosin Forte podnosi odporność organizmu i z jednej strony ogranicza częstotliwość pojawiania się infekcji, z drugiej – ułatwia jej zwalczanie. https://www.aptekagalen.pl/groprinosin-forte-1000mg-30tbl

Infekcja bakteryjna


Wśród typowych objawów infekcji bakteryjnej należy wymienić: śluzowo-ropny katar, gorączkę przekraczającą 38,5 stopnia Celsjusza, zbierającą się wydzielinę na migdałkach, mokry kaszel oraz duszności, bóle głowy oraz brzucha. W tym wypadku leczenie obejmuje antybiotykoterapię.

About the Author

You may also like these