Jak rozpoznać dyskopatię?

dyskopatia - bóle pleców

Dyskopatia w znaczeniu ogólnym to choroba krążka międzykręgowego. Jest to schorzenie wyjątkowo uciążliwe, które skutecznie może utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków. Pierwszym objawem jest zwykle ból, który promieniuje wzdłuż nerwów kręgosłupa. Początkowo może być ona łagodny, jednak z czasem stan pogarsza się. Dyskopatia może skutkować niedowładem, czy też porażeniem mięśni, a więc nie należy ignorować pierwszych symptomów choroby.

Jak powstaje dyskopatia?

Dyskopatia jest zwykle pierwszym przystankiem na drodze do choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Mamy z nią do czynienia w momencie, gdy pojawia się przepuklina jądra miażdżystego, które wchodzi w skład krążka międzykręgowego. Przepuklina uciska nerwy lub kanały kręgowe. To właśnie dlatego pojawia się ból. Warto wiedzieć, że na zaawansowanym etapie schorzenia może dojść do zmian struktur kostnych, co jest niezwykle groźne dla naszego zdrowia.

Objawy dyskopatii to przede wszystkim uciążliwy ból, który zwykle pojawia się w dolnej części kręgosłupa (sprawdź również objawy dyskopatii tutaj). Należy jednak podkreślić, że promieniuje on na nerwy, a więc nieprzyjemne dolegliwości odczuwamy na znacznie szerszym obszarze ciała. Ucisk na odcinek lędźwiowy kręgosłupa promieniuje do kończyny dolnej. Jest to zjawisko zwane rwą kulszową. Po pewnym czasie może pojawić się drętwienie kończyn, a nawet ich porażenie.

Sposoby leczenia dyskopatii

Wiele osób zastanawia się, jak leczyć dyskopatię. W zdecydowanej większości przypadków nie dochodzi do zabiegów operacyjnych. Duży nacisk kładzie się na fizjoterapię. Ważne jest jednak to, aby rehabilitacja była prawidłowo dobrana do rzeczywistego stanu pacjenta. W innym przypadku może ona jedynie zaszkodzić.

Podczas leczenia dyskopatii coraz częściej wykorzystuje się  kinezyterapię. Jest to terapia, która polega na ćwiczeniach mięśni brzucha, a także przykręgosłupowych. Oczywiście leczenie schorzenia to również szereg leków niwelujących stan zapalny, czy też zmniejszających napięcie. Można spotkać się także z blokadą kręgosłupa.

About the Author

You may also like these