Jakie badania profilaktyczne należy wykonywać regularnie?

USG Białystok

Żyjemy w trudnych czasach. Pośpiech, stres oraz złe nawyki żywieniowe prowadzą do wielu dolegliwości i chorób. Statystycznie tylko nieco ponad połowa Polaków wykonuje raz w roku badania profilaktyczne. Lekarze wciąż do tego namawiają. Pobranie krwi, czy oddanie moczu do analizy może przyczynić się do wczesnego wykrycia schorzenia. Lepiej więc „dmuchać na zimne”. Które z badań należy wykonywać regularnie?

Morfologia krwi

To podstawowe badanie, które na pewno każdy z nas miał kilka razy w swoim życiu. Morfologia krwi jakościową oraz ilościową ocenę składników, które znajdują się w naszej krwi. Niedobór poszczególnych komponentów może być sygnałem, że zaczyna dziać się coś złego.

USG jamy brzusznej

Nieinwazyjne badanie ultrasonografem, które polega na przesuwanie głowicy urządzenia po powierzchni skóry. USG jamy brzusznej pozwala na odkrycie nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego. Lekarz zwraca uwagę m.in. na budowę pęcherzyka żółciowego, śledziony i trzustki. Tutaj można dowiedzieć się więcej o badaniach USG.

Badanie moczu

Pacjent oddaje próbkę w przeznaczonym do tego kubeczku. Mocz badany jest pod kątem przejrzystości i biochemicznego składu. To pierwszy krok do odkrycia chorób nerek, cukrzycy, czy nadciśnienia.

Morfologię krwi, USG jamy brzusznej i badanie moczu powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku.