Kiedy do alergologa dziecięcego?

Wykrywanie problemów zdrowotnych w przypadku dzieci jest o wiele trudniejsze niż u dorosłych. Małe dziecko nie powie, co mu dolega, więc tylko uważna obserwacja pozwala zauważyć, że coś jest nie w porządku, a początkowe objawy łatwo jest przeoczyć. Starsze dzieci zaś mogą mieć problem z artykułowaniem i określaniem swoich dolegliwości. Kiedy zatem choćby podejrzewa się istnienie uczulenia u swojego dziecka, warto skontaktować się ze specjalistą.

Co powinno zaniepokoić?

Niektóre reakcje alergiczne mogą mieć charakter przejściowy, jak w przypadku wysypki po zjedzeniu pierwszych warzyw, jak i być mało uciążliwe – kiedy na przykład uczulają dane kosmetyki, wystarczy je zmienić na inne. Jednak jeśli objawy utrzymują się dłuższy czas i jest to na przykład wysypka, podrażnienie skóry, brak apetytu i niepokój dziecka, opuchlizna czy powiększenie migdałów, jest to znak, że dziecko zdecydowanie powinien obejrzeć alergolog dziecięcy (https://www.cmryska.pl/poradnie-specjalistyczne/poradnia-alergologiczna-dla-dzieci-doroslych/).

Takich specjalistów jest stosunkowo dużo, więc nikt nie powinien mieć problemu z dotarciem do takiego lekarza. Na pewno zaś warto się na to zdecydować, gdyż alergie to nie tylko uciążliwe objawy. Czasem mogą też stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia!

About the Author

You may also like these