Kiedy warto wykonać testy alergiczne z krwi?

Testy alergiczne z krwi

Alergia staje się plagą współczesnych czasów, coraz więcej dorosłych, ale i dzieci, odczuwa nieprzyjemne skutki alergii. Zdarza się, że łatwo można określić co uczula daną osobę, jednak najczęściej nie jest to takie łatwe i wymaga długotrwałej, starannej obserwacji. Na szczęście alternatywą są testy alergiczne z krwi. Na czym polegają i kiedy warto je wykonać – wszystko w poniższym artykule.

Testy alergiczne z krwi – na czym to polega?

Metod testowania w celu wykrycia alergii jest kilka. Najprostszym sposobem mogą się wydawać prowokacje, stosuje się je często np. w przypadku alergii pokarmowych. Na określony czas odstawia się podejrzany składnik, a następnie ponownie wprowadza go do diety i obserwuje reakcje organizmu. Takie testy są jednak obarczone dużym ryzykiem błędu, zwłaszcza jeśli liczba alergii jest większa.

Alternatywą mogą być testy skórne lub testy z krwi. Testy skórne sprawdzają się jednak tylko w sytuacji, gdy reakcja organizmu jest natychmiastowa, a często reakcja alergiczna pojawia się dopiero po dłuższej ekspozycji na niekorzystny czynnik. Testy alergiczne z krwi w Białymstoku działają inaczej – na próbce krwi weryfikuje się występowania przeciwciał przeciw wybranym alergenom. Są skuteczne zwłaszcza u dzieci, które nie zawsze dobrze współpracują przy pozostałych metodach.

Testy alergiczne z krwi

Kiedy najlepiej wykonać testy alergiczne?

W większości przypadków zaleca się by wszelkie testy na alergię wykonywać w czasie, gdy nie występują żadne objawy alergii. Przykładowo, jeżeli dana osoba podejrzewa u siebie uczulenie na pyłki najlepiej testy wykonać w czasie, gdy nie występuje pylenie drzew i traw. Testy alergiczne z krwi dodatkowo zaleca się wykonywać nie wcześniej niż w trzecim roku życia, bo wcześniej mogą one pokazywać błędne wyniki.

About the Author

You may also like these