Nawłoć pospolita – właściwości i zastosowanie

nawłoć

Nawłoć pospolitą znamy wszyscy. Jeśli nie pod jej właściwą nazwą, to z pewnością jako polską mimozę, o której śpiewał Czesław Niemen.
Jakie są właściwości nawłoci pospolitej? Czy warto dla niej znaleźć miejsce w ogrodzie?

Krótka charakterystyka rośliny

Nawłoć pospolita zakwita pod koniec sierpnia i we wrześniu, tworząc rozległe, żółte kwiatostany, dzięki którym dawniej znana była jako złota dziewica. Pochodzi z Azji Mniejszej, skąd została sprowadzona w nasz region dla swoich cennych właściwości leczniczych.
Powszechnie występuje na polach, w rowach przydrożnych, na łąkach, ale też coraz częściej w ogrodach, gdzie również stanowi wczesnojesienną ozdobę.

Właściwości naparów z nawłoci pospolitej

Ziele do naparów zbieramy, kiedy dla rośliny dopiero rozpoczyna się okres kwitnienia i kwiatostany nie są całkowicie rozwinięte. Zbiera się je i suszy w przewiewnym, nie nasłonecznionym miejscu.
Napar z ziela nawłoci pomaga w:
– chorobach układu moczowego (nawłoć jest moczopędna),
– kamicy nerkowej,
– nieżytach żołądkowych,
– nadciśnieniu
– chorobach reumatycznych
– skazie moczanowej

Jako płukanka, napar nawłoci pomaga również w odkażaniu trudno gojących się ran, na które można stosować także okłady z ziela nawłoci.
Może być stosowany do podmywania w przypadku infekcji okolic intymnych u kobiet, a także w stanach zapalnych cewki moczowej.

To zaledwie część pożytecznych właściwości nawłoci pospolitej. Z pewnością watro mieć ją pod ręką we własnym ogrodzie.