Pończochy przeciwżylakowe w leczeniu żylaków

pończochy przeciwżylakowe

Żylaki to bardzo widoczna żyła znajdująca się tuż pod powierzchnią skóry. Getry uciskowe mogą pomóc w polepszeniu ich wyglądu i zredukować bolesne objawy związane z żylakami u niektórych osób. Żylaki pojawiają się, gdy krew gromadzi się za małymi zastawkami w żyłach, zamiast płynnie płynąć z powrotem do serca. Częściej występują w nogach. Lekarze często zalecają stosowanie rajstop przeciw żylakom, które poprawiają krążenie, zapobiegają pogarszaniu się żylaków i zmniejszają ból oraz dyskomfort. 

Jak działają pończochy przeciwżylakowe? 

Pończochy przeciwżylakowe są tradycyjnie stosowane w celu poprawy krążenia. Już od wielu wieków na leczenie żylaków kończyn dolnych stosowano opaski uciskowe, np. rzymscy żołnierze owijali nogi skórzanymi paskami, aby poprawić krążenie podczas długich marszów.

Nowoczesne opaski uciskowe na żylaki są bardziej wyrafinowane i zaprojektowane tak, aby zapewniały stały nacisk w nogach, pomagając krwi płynąć z powrotem do serca. Rajstopy przeciw żylakom zwykle wywierają większy nacisk w okolicach kostek i stóp, zapewniając dodatkowy ucisk, który wspomaga przepływ krwi.

Badania sugerują, że pończochy przeciwżylakowe mogą złagodzić niektóre objawy żylaków, ale prawdopodobnie nie wyeliminują ich całkowicie. Poszczególne rodzaje getrów uciskowych, pończoch oraz rajstopom przeciw żylakom wywierają różny nacisk.

Jakie rajstopy przeciw żylakom wybrać? 

pończochy przeciwżylakowe

Właściwy nacisk i odpowiedni rodzaj pończoch zależy od liczby, rodzaju i podstawowej przyczyny żylaków danej osoby. Trzy główne rodzaje to: 

  • rajstopy uciskowe – wywierają pewną presję, są najmniej ciasnym wyborem, który można stosować nawet profilaktycznie
  • skarpety i getry uciskowe – zapewniają większe wsparcie niż rajstopy przeciw żylakom
  • pończochy uciskowe – wywierają one największy nacisk i są dopasowywane przez specjalistę, aby były najbardziej skuteczne, pończochy przeciwżylakowe zazwyczaj sięgają kolan lub ud

Lekarz może zalecić getry uciskowe na uda na żylaki, chociaż są one częściej stosowane w celu zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi po operacji, szczególnie po operacji wymiany stawu kolanowego. Czasami może być zalecana specjalna opaska uciskowa na żylaki, aby zmniejszyć ryzyko ponownego nawrotu zakrzepów. 

About the Author

You may also like these