Produkty CBD – czy uzależniają?

produkty cbd

Stosowanie produktów CBD, to dość nowy trend, trudno się więc dziwić, że wiedza na ich temat, wśród konsumentów, jest ograniczona. Głównym składnikiem wspomnianych produktów jest kannabidiol (CBD), czyli substancja pozyskiwana z konopii. Z tego względu zaczęły pojawiać się obawy, jako że może ona uzależniać. By rozwiać swoje obawy trzeba zrozumieć czym jest CBD i dlaczego jest legalny, mimo iż produkuje się go z marihuany.

Czym jest CBD i jak działa na nasz organizm?

CBD, czyli kannabidiol, to organiczny związek chemiczny występujący w konopiach. Tutaj warto uściślić, że pozyskiwany jest on z konopi siewnych, czyli mówiąc wprost przemysłowych, tych samych, z których produkuje się na przykład papier czy ubrania. Jest związkiem, który nie wykazuje działania psychoaktywnego, dlatego też nie można się nim uzależnić. Wykazuje natomiast działanie prozdrowotne i terapeutyczne. Często jest jedynym wyjściem w sytuacji gdy standardowe leczenie okazuje się niewystarczające. Posiada właściwości neuroaktywne, neuroprotekcyjne, przeciwbólowe, bakteriobójcze, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, rozluźniające, przeciwgorączkowe, może zmniejszyć skutki uboczne chemioterapii, jego szeroki zakres działania sprawia, że może wspomagać leczenie schorzeń od cukrzycy, przez choroby sercowo-naczyniowe, aż do zaburzeń neurologicznych jak choroba Parkinsona, Alzheimera czy epilepsja.

Dlaczego produkty CBD są legalne, a marihuana nie?

Produkty CBD są legalne, ponieważ nie zawierają substancji odurzających, psychoaktywnych ani uzależniających. Za takie działanie odpowiada THC, czyli obecny w konopiach siewnych tetrahydrokannabinol. Jest on izomerem wcześniej opisanego kannabidiolu i odpowiada za tak zwany „chaj” po zażyciu marihuany. THC jest obecny także w konopiach siewnych, ale jego zawartość, poniżej 0,2%, nie wywołuje negatywnych skutków i jest dopuszczalna. Wysoka dawka tej substancji w konopiach indyjskich, klasyfikuje je jako narkotyk i dlatego ich posiadanie, uprawa i zażywanie, w większości krajów, jest zabroniona.

CBD – czy jest się czego bać?

Obecna wiedza ta temat tej substancji jest na tyle duża, że stosownie produktów CBD jest zupełnie bezpieczne. Dotychczasowe badania wykluczają występowanie negatywnych skutków zażywania CBD, a ich pozytywny wpływ w leczeniu wielu schorzeń jest nieoceniony.