Wszystko co musisz wiedzieć o szkarlatynie.

Szkarlatyna nazywana również płonicą to choroba zakaźna, wywoływana przez paciorkowca z grupy A . Nosicielami bakterii tego typu jest ok. 10-20% populacji.

To choroba wieku dziecięcego. Chorują głównie dzieci w wieku od 3 do 8 lat. Ale nie tylko. Zachorowania zdarzają się w każdej grupie wiekowej, również wśród dorosłych.

Płonica jest wysoce zaraźliwa. Drobnoustroje przenoszą się drogą kropelkową, dlatego ogniska płonicy pojawiają się w dużych skupiskach rówieśników, na przykład w przedszkolach czy szkołach.

Dawniej kiedy nie znano antybiotyków, szkarlatyna była chorobą śmiertelną. Dziś odpowiednio leczona jest zupełnie niegroźna.
Objawy zakażenia paciorkowcem wywołującym płonicę są dość charakterystyczne. Kilka dni po kontakcie z chorym, zarażony zaczyna gorączkować. Temperatura może wynosić nawet 40 stopni. Pojawia się ból gardła i jego charakterystyczne zabarwienie na kolor malinowy. Również język. który początkowo jest pokryty białym nalotem z czasem przyjmuje kolor taki sam jak gardło. Następnym symptomem zarażenia jest wysypka, w początkowej fazie drobne punkciki, przypominające ukłucia drucianą szczotką pojawiają się na tułowiu, w dalsze kolejności na innych częściach ciała. Rumień występuje także na twarzy. Typowe dla tej choroby, jest to, że zaczerwienienie omija okolice ust i nosa. Po kilkunastu dniach w miejscu wystąpienia wysypki skóra zaczyna się łuszczyć.

Po wystąpieniu powyższych objawów należy udać się do lekarza , który zleci odpowiednie leczenie. Konieczne jest podawanie antybiotyku.
Rokowania leczenia są bardzo dobre a ryzyko powikłań przy prawidłowej diagnozie i leczeniu znikome. Więcej na https://www.aptekagalen.pl/blog/szkarlatyna