Zwykłe zmęczenie czy poważna choroba? Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest chorobą bardzo podstępną. Może przebiegać w utajeniu, przez co dolegliwości z nią związane zrzucamy na karb innych schorzeń czy przemęczenia. Warto wiec dokładnie obserwować swój organizm i nie bagatelizować przedłużających się przykrych dolegliwości.

Jak rozpoznać chorobę?

Postać utajona, inaczej zwana subkliniczną cechuje się łagodniejszymi objawami takimi jak bóle głowy, marznięcie, zaparcia, wahania nastroju, chroniczne zmęczenie, obniżenie nastroju. Nieleczona, może przerodzić się w formę pełnoobjawową, dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie i dobrze dobrane leki na tarczyce.
Kliniczna, czyli pełnoobjawowa postać choroby powoduje głównie przyrost masy ciała, sztywność i ból mięśni oraz stawów. Częste są również duszności, obrzęk twarzy, osłabienie włosów, a u kobiet mogą wystąpić problemy z zajściem w ciążę i jej donoszeniem.

Leki na niedoczynność tarczycy- hormony i minerały

W przypadku niedoczynności terapia polega głównie na uzupełnianiu hormonów tarczycy, które w zdrowym organizmie narząd produkuje samodzielnie. Najczęściej jest to sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny.
Również suplementacja minerałami pomaga walczyć z negatywnymi objawami choroby. Jod, miedź, mangan, selen i cynk są niezbędny do wytwarzania hormonów tarczycy. Ich suplementacja powinna być włączona do terapii niedoczynności, choć dobór odpowiednich dawek zawsze powinien należeć do lekarza. Dla przykładu miedź nie powinna być podawana przy chorobie Wilsona.

About the Author

You may also like these